Znane, ale upadłe marki światowe: KODAK i PANAM

8-O Upadłe marki 8-O

Dlaczego upadły: Kodak i PanAm?

kodak8-O Nic na świecie nie trwa wiecznie. Na przestrzeni wieków upadały potężne imperia. Na przestrzeni ostatnich dekad upadały marki znane na całym świecie.
I Twój biznes może upaść w każdym momencie. Dlatego radzimy –  przeczytaj zanim to nastąpi. Dwa przykłady: Kodak i PANAM – upadłe marki.


KODAK

Amerykańska firma Eastman Kodak Co. spopularyzowała tradycyjną fotografię na całym świecie. Jednakże rozwój fotografii cyfrowej spowodował że pomimo jej zasług dla rozwoju cywilizacji, ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek światowych złożyła wniosek o upadłość. Na szczęście Chapter 11, (jeden z przepisów prawa amerykańskiego) pozwalił przetrwać na rynku legendarnej marce w okrojonym kształcie… w końcu prawa do nazwy Kodak umieszczanej na aparatach trafiły w ręce firmy JK Imaging. Firma ta na targach CES 2014 pokazała w ofercie aparaty z logo Kodak takie jak zapowiadany już od dawna bezlusterkowiec PixPro S1, oraz ultrazoom z serii  AstroZoom model AZ651.

Każdemu kto interesuje się brandingiem proponujemy przeczytanie krótkiego artykułu na temat historii marki „Kodak” ..

W sierpniu 2012 pod młotek poszły patenty firmy Kodak a było ich ponad 1000. Kodak liczył, że na aukcji uzyska około 2.6 mld dolarów, jednak wstępne oferty jakie zostały złożone opiewały na kwoty z przedziału 150–250 mln dolarów.

PANAM

panamKiedyś PanAm była uznawana za jedną z najbardziej wartościowych marek na świecie w branży lotniczej. Później zupełnie zniknęła z rynku. I choć dziś odżywa na nowo – m.in. na torbach podróżnych, to daleko jej do historycznej świetności

Każdemu kto interesuje się brandingiem proponujemy przeczytanie następnego artykułu z teki „Anagrama” na temat historii marki „PANAM”

apla

Materiały uzupełniające w tematyce upadłe marki:

  • Karol Żebruń – Marka Kodak po latach wróciła jako nazwa na korpusy aparatów fotograficznych.   (iq.link zaktualizowany 2015-06-07)
  • Irek Piętowski – Firma Kodak dysponowała przełomowymi innowacjami jednak przegapiła moment na ich wdrożenie.   (iq.link zaktualizowany 2019-04-17)

2 odpowiedzi na „“Znane, ale upadłe marki światowe: KODAK i PANAM””

  1. The Story pisze:

    Przede wszystkim, zabrakło innowacji w tych firmach. Właściciele firm zapomnieli, że świat cały czas się zmienia i trzeba nieustannie reagować na zmiany dziejące się w mikro i makro skali – wokół nas i na świecie.

    • Czasami przerost innowacyjności doprowadza do utraty praktyczności. Polecam własnie zmodyfikowany autorski artykuł pt „Wiarygodność biznesowa. Dlaczego wstydzimy się pokazać swoją twarz?” IQarius.

Dodaj komentarz

Iqarius Creation Group
Wrzesień 2022

Branding , , , ,
Copyright 2009 - 2022 © ICG. Projekt IQ-arius. Portale dla każdego.
Linki, które pokazujemy na tej stronie służą do ilustracji przykładów podanych w danym artykule. Ich aktualność była sprawdzona przez edytora.