W jaki sposób metawyszukiwarki zmieniają oblicze internetu?

W jaki sposób metawyszukiwarki zmieniają oblicze internetu?

artykuł sponsorowany

Dziś mówienie do znajomego „wygoogluj zanim zapytasz” jest praktycznie normalne. Trudno sobie jednak wyobrazić, że Google Maps rozpoczęło swoją działalność zaledwie 10 lat temu, a tylko 20 lat temu, Larry Page i Sergey Brin spotkali się na Uniwersytecie Stanford, gdzie zaczęli pracę nad wyszukiwarką, którą dziś znamy jako Google. Również metawyszukiwarki istnieją od około 10 lat, jednak dopiero ostatnio cieszą się one większym zainteresowaniem, a ich twórcy planują diametralnie zmienić wyszukiwanie, jakie znaliśmy do tej pory.

Czym właściwie jest metawyszukiwarka?

Termin metawyszukiwarka w ogólnym pojęciu, to narzędzie, które wykorzystuje wyniki wyszukiwania z innych wyszukiwarek do produkcji własnych. Zapotrzebowanie na metawyszukiwarki pojawia się w momencie, kiedy rozdrobnienie usług danego sektora jest tak duże, że zwykłe wyszukiwanie w googlach prowadzi użytkownika do wielu stron internetowych, których przeglądanie jest czasochłonne, a możliwości porównania różnorodnych ofert ograniczone..

W ujęciu bardziej technicznym, metawyszukiwarka używa metadanych, aby zorganizować i kategoryzować ogromną ilość dynamicznych informacji z wielu źródeł, aby móc wrócić do użytkownika z najbardziej adekwatnymi rezultatami. Dobrymi przykładami są znani już pionierzy, jak Skyscanner dla lotów, Trivago dla hoteli czy Indeed kiedy chodzi o pracę Kto gra w nowej lidze i jak wspomniana nowa era wyszukiwania będzie wyglądać?

Startupy oparte na metawyszukiwarkach pojawiają się w tradycyjnych rynkach jak grzyby po deszczu i wygląda na to, że padało dość obficie w ciągu ostatnich kilku lat. Narzędzia te nie są jeszcze perfekcyjne, co z jednej strony wynika z potrzeby głebszego zrozumienia preferencji użytkowników i dostosowania produktu do ich oczekiwań, a z drugiej profesjonalizacji sektora usłuch porządkowanych przez metawyszukiwarkę.

HomeToGo

Jedną z takich wyszukiwarek jest HomeToGo, która rozpoczęła swoją działalność niecałe pięć lat temu, a już stała się największą na świecie wyszukiwarką domów, apartamentów, willi i domków wakacyjnych. Berliński startup powstał z inicjatywy trzech doświadczonych w branży e­commerce, turystyki i technologii założycieli: Wolfgang Heigl był założycielem wyszukiwarki lotów Swoodoo (sprzedanej następnie firmie Kayak, spółce ­- córce Priceline Group), a Nils Regge wprowadził na rynek i zinternacjonalizował portal wynajmu domów wakacyjnych Casamundo (sprzedany następnie holenderskiej Grupie @Leisure, a której większościowym udziałowcem jest obecnie Axel Springer). Za każdym razem gdy użytkownik wchodzi na stronę HomeToGo i kliknie przycisk wyszukiwania, algorytm skanuje ponad 3 mln ofert z 200 krajów z ponad 150 stron internetowych i zwraca listę wyników, które mają na celu ściśle dopasować oferty do kryteriów wybranych przez użytkownika.

Naszym atutem są algorytmy. Mają one na celu pomóc użytkownikom sortując ogromną bazę obiektów i dając im najlepsze wyniki dotyczące lokalizacji, jakości, ceny, dostępność itp. Posiadamy również precyzyjne i użyteczne filtry, których nie ma nikt inny, na przykład możliwość przyjazdu ze zwierzęciem, odległość od wody, lub w regionach narciarskich – odległość od stoku. Oczywiście byłoby to bezużyteczne bez naszego inwentarza. Dzięki licznym partnerom, którzy dostrzegają potrzebę istnienia naszego produktu na rozdrobnionym rynku wynajmu noclegów, udało nam się zostać globalnym liderem rynku w krótkim czasie.­ mów Marta Górska, dyrektor krajowy HomeToGo na Polskę.
Pod wieloma względami system działa podobnie jak Google: wyniki filtrowane są na podstawie preferowanych opcji użytkownika oraz porządkowane w oparciu o szereg algorytmów. Jednak w przeciwieństwie do Google, wyniki wyszukiwania są podzielone na kategorie, priorytetyzowane i wyświetlane w intuicyjny i przyjazny dla użytkownika sposób. W przeciwieństwie do Google, HomeToGo wyszukuje te same oferty dostępne na wielu stronach i pokazuje ceny różnych usługodawców w jednym oknie wyszukiwania. Różnice w kosztach wynajmu jednego miejsca noclegowego mogą wynosić nawet 40%. Na pozycjonowanie ma tu wpływ wiele czynników, między innymi jakość oferty strony partnerskiej, czyli np. zdjęcia obiektów noclegowych, opis obiektu, czy dostępne filtry wyszukiwania, a takżde możliwość sprawdzenia lokalizacji obiektu na mapie, czyli tzw. geo data.

HomeToGo jest tylko jednym z wielu przykładów metawyszukiwarek z branży turystycznej, które rozwijają się w bezprecedensowym tempie, co potwierdza, że potrzeba zaistniena tego typu narzędzia na rynku wynajmu jest ogromna. Synchronizacja danych pochodzących od tak wielu usługodawców jest skomplikowanym procesem, przede wszystkim ze względu na mniejszą profesjonalizację sektora wynajmu pojedynczych obiektów, w porównaniu do np. hoteli, co sprawia, że narzędzie musi być również elastyczne i otwarte na różnorodność stron partnerskich. Tym, czym zajmuje się HomeToGo w dziedzinie wynajmu wakacyjnego, Wanderu robi dla biletów autobusowych w USA. Z kolei GoEuro wykracza zupełnie poza ramy integrując loty, pociągi i autobusy w Europie.

Dzięki zaawansowanym technologicznie metawyszukiwarkom rynek staje się bardziej przejrzysty, konsumenci mogą uzyskać lepszą ofertę w wybranej przez siebie cenie, a sprzedający są zachęcani do konkurowania pod względem jakości i wartości produktu. Mniejsi usługodawcy, często bezbronni w obliczu dużych budżetów reklamowych dużych firm, mają szanse na dotarcie do nowych klientów i uczciwą konkurencję z liderami branży. Wkrótce możemy spodziewać się metawyszukiwarek dopasowanych do nowych nisz rynkowych, a z czasem zupełnie nowego, lepszego sposobu wyszukiwania w Internecie.

Podsumowanie:

HomeToGo jest największą na świecie, niezależną metawyszukiwarką domków letniskowych, domów i apartamentów wypoczynkowych. Za pomocą strony www.hometogo.pl łatwo i szybko wyszukasz i porównasz ponad 3 miliony ofert noclegów od ponad 150 stron internetowych w 200 krajach. Wygodne filtry pozwalają na wybór tego noclegu, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom każdego użytkownik

Kasia Szomborg
PR & SEO Manager

HomeToGo GmbH  |  www.hometogo.pl
Sonnenburger Str. 73  |  10437 Berlin |  Germany tel:: +49 30208473261

Managing Directors: Dr. Patrick Andrä, Wolfgang Heigl, Nils Regge
Registered at Local Court Berlin-Charlottenburg, HRB 155381 B
VAT No. DE293800056

Dodaj komentarz

Iqarius Creation Group
Lipiec 2018

For members only ,
Copyright 2009 - 2022 © ICG. Projekt IQ-arius. Portale dla każdego.
Linki, które pokazujemy na tej stronie służą do ilustracji przykładów podanych w danym artykule. Ich aktualność była sprawdzona przez edytora.