Od czego zacząć tworzenie portalu tematycznego? Jak stworzyć portal tematyczny? Ile może trwać postawienie portalu?

8-O Jak stworzyć portal tematyczny? 8-O

Projekt IQ-@rius w odpowiedzi na zadawane pytania.

portal tematyczny8-O Minęła piąta rocznica jak temat ten gości na naszych łamach internetowych. Najczęstsze pytania jakie do nas przychodzą mailowo to:  Od czego zacząć? Jak zbudować portal tematyczny? Pytanie te rodzą się w momencie gdy mamy już pomysł na własny portal tematyczny a nie bardzo wiemy jak się do tego zabrać. A więc należy zacząć od przebadania sprawy. Najprościej jest udać się do fachowca. Konsultujemy się z naszymi znajomymi domorosłymi informatykami, a gdy ci nas zbywają pukając się w czoło, zaczynamy sami szukać na forach internetowych.


Projekt IQ-@rius  pokazuje podstawowe pytania jakie nasuwają się do głowy w początkowej fazie tworzenia nowego portalu tematycznego. W pierwszej wersji tego artykułu posłużyliśmy się cytatami pobranymi z jednej z typowych dyskusji jakie przewijały się na łamach forum e-biznesy.pl w roku 2009. Temat ma już więc swój wiek, ale po wyedytowaniu ewidentnych staroci wciąż jest aktualny.

Ile może trwać postawienie portalu?

(p)     Jaki zastosować szablon? Mam tu na myśli zaprogramowanie portalu społecznościowego z dużą ilością kont (ok. 100 tys.) i dość rozbudowaną grafiką oraz playerkami.

(o)      Trochę za mało informacji. No chyba, że interesuje Cię informacja: od 4 miesięcy do xx lat. Wszystko zależy od tego jaki masz budżet (czyli na jaką ekipę fachowców Cię stać , jakie dokładnie będą funkcjonalności, co dla Ciebie znaczy „dość rozbudowaną grafiką” (jakieś rozwiązanie we flashu/flex, generalnie przy portalu społecznościowym nie polecam wybujałych, graficznych wodotrysków), na jakiej technologii chcesz mieć to postawione i od mnóstwa innych czynników.  Pytanie niekonkretne więc i odpowiedź taka sama. Generalnie duuużo czasu potrzeba i przy obecnym nasyceniu rynku różnymi portalami społecznościowymi ja bym się poważnie zastanowiła czy pomysł jest na tyle innowacyjny, że przyciągnie docelową grupę odbiorców czyli grupę targetową.

(p)     Tak jak napisałam, wiem, że to jest gdybanie, bo trzeba się zapoznać z tematem, żeby udzielić dokładnych info., więc na tyle na ile mogę, opisuję …Projekt do wykonania dla jednego programisty, nie chodzi mi o jakieś dzikie węże i władce pierścieni we fleshu, ale, żeby grafike można było opcjonalnie zmienić dla każdego profilu. Nie wiem, czy ktoś z Was kiedyś znalazł się przypadkiem na portalu XXX, który już nie istnieje, taki dla nastolatów portalik, ale miał dużo funkcji które mnie interesują i które wymieniłam. I tak, wiem co się dzieje na rynku, ale przemyślałam już to i z myślą ” Nie ważne, czy myślisz, że możesz, lub nie. W obu przypadkach masz rację” Podejmuję się tego, wena przyszła, więc czas akcje;

(o)      Portal społecznościowy i jeden programista??? No to chyba tylko jakiś student się podejmie  Obecnie nawet niewielki serwis robi się w co najmniej w dwie osoby: grafik + programista.

(p)    Ja nie szukam tu osoby która się tego podejmie, tylko chciałam się dowiedzieć

… z jakim przedziałem czasowym mam się liczyć?

(o)      Minimum rok. Choć to zależy od tematyki portalu, grupy docelowej, stopnia zapełnienia (ewentualnej) luki przez portal, treści początkowych, funkcji oferowanych użytkownikom, itp. itd. Czynników wpływających na powstanie portalu jest tak dużo, że nie podejmę się określić przedziału do. Na pewno po uruchomieniu portalu będzie trzeba przez jakiś czas go jeszcze rozwijać, dopracowywać – dostosowywać funkcjonalność do potrzeb faktycznych użytkowników. Nie mówiąc już o tworzeniu treści dla Użytkowników i przez Użytkowników. Tak jak napisała Olga – jeśli to ma być dla masowego odbiorcy, to konkurencja jest duża, a zdobywanie zaufania i lojalności użytkowników coraz trudniejsze. Jeśli początkowo dla grupy współpracowników/przyjaciół/znajomych/osób z tej samej branży, które widują się od czasu do czasu na konferencjach, zjazdach, itp. to może być prostsze – wybaczą pewne niedociągnięcia funkcjonalne, wiedząc kto (ich znajomy, czyli np. Ty) i po co robi (dla nich, żeby pomóc/usprawnić coś) ten projekt. Do tego dorzuć jeszcze szukanie inwestora, bo bez poważnych pieniędzy nie ma szans na wypromowanie portalu w przyzwoitym czasie, testowanie, dokumentowanie, optymalizację serwisu (no chyba, że jesteś fanem „Pana Gąbki” na nasza-klasa.pl), moderowanie treści i masę innych czynników, o których nie przyśniło się filozofom. No chyba, że to projekt niekomercyjny, dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Wtedy część tych pracochłonnych rzeczy odpada

(p)    Dziękuję Wam za pomoc. Wiem, że są gotowe skrypty do portali społecznościowych, ale jakoś nie mogę ich teraz namierzyć. Na pewno nie spełni to Twoich wszystkich oczekiwań, ale może to będzie dobre na początek. Jak je namierzę to dam znać.

(o)    Witajcie, nie bardzo wiem czy o to chodziło Oldze ale korzystam z pewnego serwisu, który korzysta z JomSocial. Nawet ciekawie to wszystko wygląda. Link do portalu jest w stopce, a to link do strony JomSocial Ale to są chyba jakieś dodatki do Joomli czy coś. Nie bardzo znam się na tworzeniu WWW, więc Olga mogła by zerknąć :

(p)    Dziękuję za sugestie, ale faktycznie skrypty to nie jest rozwiązanie. Myslę, że nawet z Waszymi chęciami dużo tu nie zdziałamy, bo muszę po prostu dokończyć sprawy administracyjne i znaleźć fachowca z którym to wszystko obgadam na żywo. Mimo wszystko dziękuję za pomoc.

(o)     Z tego co widzę to nie jest to żadnej plugin do Joomla! To jakiś osobny kombos. Być może mają coś wspólnego z Joomla! albo po prostu nazwali się podobnie, by się użytkownikom kojarzyło Generalnie fajna sprawa, że są takie gotowce. Oczywiście, jeżeli chcesz stworzyć coś oryginalnego to na pewno nie wystarczy. Polecam Polskie Centrum Elgg: http://elgg.com.pl/)

(p)     Ok, wczoraj jeszcze rozpatrywałam inne opcje. Jak czasowo określilibyście (oczywiście na oko) realizacje tego projektu przez 2 programistów i 1 grafika? Czy faktycznie szybciej i taniej byłoby danie zlecenia agencji, a potem już zarządzenie nim, moderowanie itd.?

(o)    Wyjdzie szybciej – zwykły rachunek matematyczny  Poza tym nie wierz „magikom„, którzy zapewniają, że zrobią Ci cały serwis samemu. W branży webowej, ze względu na wzrost skomplikowania projektów (tak naprawdę większość obecnych, średniej wielkości serwisów to są już prawdziwe aplikacje), nastąpiła specjalizacja. Masz grafików od wizualizacji, masz ludzi od front-end, którzy zajmują się kodowaniem interfejsu użytkownika i programistów, którzy zajmują się programowaniem po stronie serwera. W tych 3 grupach są jeszcze podgrupy, specjalizacje. Do tego dochodzą ludzie od koncepcji: analitycy, architekci treści i cała zgraja innych ludzi, która potem mówi: „Odnieśliśmy sukces” albo „To znowu Ci programiści spaprali”
Po co to wszystko? Tak jak napisałam: ludzie (kliencie i użytkownicy) chcą coraz bardziej skomplikowanych aplikacji, świat pędzie na przód, przeglądarki się zmieniają, pojawiają się nowe języki programowania, nowe technologie. Jedna osoba nie jest w stanie ogarnąć tego wszystkiego w stopniu bardzo dobrym. Ja np. jako webdeveloper muszę znać: HTML, XHTML, CSS, JavaScript(obiektowy + co najmniej 1 framework), Ajax, Javę (w stopniu średnim), Clojure. Do tego uczę się jeszcze Flexa. Nie wspomnę tutaj o takich rzeczach jak optymalizacja kodu pod wyszukiwarki, zagadnienia z zakresu SEO, dostępność. Dużo, prawda? Ponieważ jednak skupiam się na „jednej działce”, nie jestem specem od programowania po stronie serwera. Potrafię to, ale nie jestem masterem i nie znam zaawansowanych zagadnień.

Zatem jeśli ktoś Ci mówi:

Zrobię Ci własnoręcznie cały serwis społecznościowy to:

  • korzysta z gotowca (szablon) i tylko trochę go przerabia,
  • masz do czynienia z człowiekiem, który programuje po stronie serwera, ale nie licz na interfejs użytkownika wysokich lotów,
  • masz do czynienia z oszustem – nic nie będzie zrobione dobrze, a Ty będziesz się szarpać z taką osobą przez wiele miesięcy i stracisz wszystkie włożone w to pieniądze.

Czy będzie taniej? Nie sądzę. Jeżeli ktoś by się podjął takiego zlecenia w pojedynkę to zapewne będzie to jakiś student (nie żartuje, tylko oni podejmują się ekstremalnych wyzwań, bo im jeszcze nie zależy na wizerunku w branży), który weźmie zlecenie po zaniżonej cenie. Agencje tanie nie są. Muszą opłacić tych wszystkich ludzi, którzy postawią Twój portal.
Jeżeli weźmiesz dobrą agencję, to na pewno czasowo wyjdzie krócej (to też Twój koszt). Odpadnie Ci pilnowanie „Twojego programisty samotnika”, by ruszył tyłek i coś zrobił.

(p)   Dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź. Wczoraj zaczęłam się oglądać za agencjami i wysłałam kilka maili z zapytaniem. Trochę się boję iść w tą stronę, bo faktem jest, że każde rozwiązanie niesie ze sobą duże koszty.
Np., Jeśli zlecę to agencji zapłacę kilkadziesiąt tysięcy i tak będę musiała kupić serwer, całe oprogramowanie, komputer i zatrudnić człowieka, który będzie tym zarządzał od strony technicznej i rozbudowywał w razie potrzeby. Czy, więc faktycznie zatrudnienie trzech ludzi do wykonania tego nie byłoby lepsze, ale tego się dowiem jak sprawdzę czas realizacji i koszty w agencji, jeśli zechcą łaskawie odpisać?
Argumentem, który jednak skłania mnie w stronę robienia tego u siebie i zatrudnienia ludzi jest to, że będę mogła siedzieć i uczestniczyć w tym w stopniu, w jakim agencja mi tego nie zagwarantuje. Mam już obmyśloną grafikę i zrobioną mapę serwisu, przygotowałam większość tekstów i zoptymalizowałam je pod SEO, a zatrudniając ludzi, którzy to stworzą będę mogła się wiele nauczyć pracując z nimi i sprawdzić jak przebiegałaby współpraca z osobą, którą będę chciała zostawić na stałe.

(o) Robienie w agencji i odbieranie gotowca jest trochę sztuczne dla mnie, bo i zatrudniony spec, który będzie miał się tym zająć będzie musiał się najpierw połapać, co i jak, bo jak sama wspomniałaś jest wiele sposobów programowania i ja już, jakość zżyłam się z tym pomysłem, że chciałabym wszystko nadzorować, poznać ludzi, którzy będą dla mnie pracowali itd., chociaż ma również swoje plusy.
Potrzebuję więcej informacji, aby podjąć decyzję, ale ta dyskusja już mi pomogła, bo odpuściłam sobie pomysł z jednym programistą, od którego zaczynałam, zatem dziękuję;) Teraz potrzebuję informacji od agencji. Jeśli ktoś z Was umiałby mi udzielić informacji związanych z przybliżonym czasem i kosztami przedsięwzięcia, o jakim pisałam, to będę wdzięczna za pomoc (Ewentualnie przybliżenie projektu w prywatnych)

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie wszystkich komputerowców ;)

Boże, czemu ja jestem humanistką?! ;)

Więcej artykułów na temat tworzenie portalu tematycznego

  • Jeśli chcesz się dowiedzieć jak uczestnictwo w Projekcie IQ-@rius może pomóc w pomyśle stworzenia nowego, nowoczesnego portalu tematycznego – opartego na nowej idei napisz do nas. Pomożemy.
  • Jeśli szukasz profesjonalnych wykonawców wyspecjalizowanych w tworzeniu stron internetowych – napisz do nas. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednich fachowców.
  • Jeżeli szukasz webdeveloperów posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie – napisz do nas. Nasi podwykonawcy są w stanie podołać każdemu wyzwaniu.

Po otrzymaniu emaila reprezentant Iqariusa, związany z naszym projektem zadzwoni do Ciebie i udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie pytania.

apla

Materiały uzupełniające w tematyce Tworzenie stron www:

  • www.nsoft.pl – Tworzenie stron internetowych     (iq.link zaktualizowany 2015-12-13)

Dodaj komentarz