Sklep internetowy – strategia cenowa – polityka cenowa.

8-O Sklep internetowy 8-O

Strategia cenowa stosowana w handlu internetowym

projekt iqarius - strategia cenowa8-O Sklep internetowy. Jeżeli jesteś jego właścicielem to zakładasz, że wygoda zakupów i zwykle niższe ceny przyciągają rzesze kupujących. Masz potencjalne możliwości dotarcia do klientów na całym świecie ale musisz zapewnić bogaty asortyment lub atrakcyjne ceny mniej licznych towarów.  Tak więc spodziewany dochód ze sklepu internetowego (poza innymi czynnikami) zależy w dużym stopniu od prowadzenia polityki pieniężnej czyli tak zwanej strategii cenowej.


Strategia cenowa jest metodą rywalizacji z konkurencją.

Strategia cenowa jest jedną z najbardziej popularnych metod walki z konkurencją. Jeżeli mamy na to środki to możemy doprowadzić konkurencję do bankructwa. Niestety nie istnieje jedna, gotowa recepta na ustalenie idealnej ceny dla towaru jaki sprzedajemy. Wpływa na to wiele czynników. Wiadomo że nie działamy na pustyni i musimy mieć świadomość, że taki sam lub bardzo podobny produkt ktoś już sprzedaje i to do tego na internecie i po bardzo atrakcyjnych cenach.

Teoretycy sklasyfikowali strategie cenowe według następujących kryteriów:

  • Strategia penetracji rynku - ustawiamy jak najniższe, możliwe ceny, licząc na dużą, masową  sprzedaż. (trzeba mieć dużo towaru oraz duży budżet na marketing i reklamę).
  • Strategia prestiżowa - ustawiamy się na dotarcie do wybranej (targetowej) grupy klientów. Główne zyski pochodzić będą od klientów, którzy będą w stanie płacić duże sumy za wybrane, luksusowe dobra. W tym przypadku strategią jest wysoka cena w zamian za towar o wyjątkowej atrakcyjności. Dbałość o klienta i jego osobistą satysfakcję z obsługi.
  • Strategia dominacji - kompleksowa strategia polegająca na zmniejszeniu cen połączonym ze zmniejszeniem kosztów własnych pozyskania i produktu i kosztów operacyjnych. Jest to możliwe zwykle tylko w przypadku dużych firm, dominujących na rynku.

Regulacja ceny i jej wpływ na sprzedawalność produktu

Niezależnie od tego jaką strategię przyjmiemy, pamiętajmy, że musi to być strategia dynamiczna. Taka, która elastycznie reaguje na rynek i podlega ciągłej ewaluacji. W tym temacie prowadzone były różne badania.  Taki sam produkt sprzedawano na półkach hipermarketu pod różnymi cenami. Oto rezultaty:

Przy nadwyżce 10%

– liczba zapamiętanych informacji o produkcie była przeciętna, poczucie ważności produktu było zauważalne, skłonność do zapłacenia zawyżonej kwoty była umiarkowana.

Przy nadwyżce 50%-80%

– liczba zapamiętanych informacji o produkcie była ogromna, poczucie ważności produktu było wyraźne, skłonności do zapłacenia zawyżonej kwoty była największa

podnoszenie ceny (190%-250%)

– sprawiło, że wszystkie parametry spadły, a nawet były gorsze niż w przypadku 10-procentowej nadwyżki.

Ceny, koszty i korzyści z prowadzenia sklepu internetowego

Dobór odpowiedniej ceny bezpośrednio wpływa zarówno na postrzeganie produktu jak  i na wizerunek sklepu internetowego. W materiałach uzupełniających pokazujemy jak praktycznie podejść do zagadnienia strategii cenowej. Główne zaś korzyści z prowadzenia sklepu internetowego to w uproszczeniu:

  • redukcja stałych kosztów przeznaczanych np. na wynajem lokalu czy zatrudnienie pracowników
  • obniżenie kosztów związanych z obsługą klienta, polegające na redukcji kosztów stałych i oszczędności czasu.
  • o kosztach piszemy na tej stronie

apla

Materiały uzupełniające w tematyce strategia cenowa sklepu internetowego:

  • agencja Heuristic – Strategie cenowe w sklepach internetowych   (iq.link zaktualizowany 2014-04-02)
  • www.ekomercyjnie.pl – Automatyzacja w zakresie polityki cenowej sklepu internetowego   (iq.link zaktualizowany 2014-05-10)
  • dealavo.com – Niezbędna aplikacja dla firm, które chcą udoskonalić strategię cenową. Porównywarka cenowa wybranych przez Ciebie sklepów internetowych.   (iq.link zaktualizowany 2015-03-14)
  • Agata Banasik – Strategie cenowe w sklepie internetowym   (iq.link zaktualizowany 2015-05-21)

Dodaj komentarz

Iqarius Creation Group
Lipiec 2015

Sklep Internetowy , , ,
Copyright 2009 - 2019 © ICG. Projekt IQ-arius. Portale dla każdego.
Linki, które pokazujemy na tej stronie służą do ilustracji przykładów podanych w danym artykule. Ich aktualność była sprawdzona przez edytora.