Dedykowana strona mobilna. Czym się różni od strony tradycyjnej?

8-O Mobilnie zaprojektowana Dedykowana Strona Internetowa 8-O

Dobrze wyświetlana na ekranie smartfona – to konieczność naszych czasów.

projekt iqarius - smartfony 8-O Dedykowana strona mobilna to coś niezastąpionego w dzisiejszym biznesie.
Praktycznie każdy z nas posługuje się na codzień smartfonem lub pracuje na tablecie o większym ekranie. Sprawia to wygoda. Nowoczesne technologie umożliwiają nam korzystanie z internetu prawie w każdych warunkach; w domu, w pracy, w pociągu, autobusie, w poczekalni u dentysty, w przerwie na kawę czy nawet ukradkiem stojąc w samochodowym korku. Daliśmy się wciągnąć w to udogodnienie, tak że Internet niezauważalnie stał się niezastąpionym. Jest to super wygodny sposób komunikacji ze światem w sytuacjach nagłych jak i zaplanowanych.


Smartfon to praktyczne i użyteczne narzędzie

W prowadzeniu biznesu smartfon staje się niezastąpionym narzędziem. To nie tylko telefon, to podręczny minikomputer, który zapewnia nam natychmiastowy kontakt z klientem wraz z możliwością wysłania mu plików ofertowych z dowolnego miejsca i w każdej sytuacji życiowej. Komputer biurowy natomiast przejmuje rolę serwera i służy głównie do przechowywania danych i synchronizacji plików używanych na urządzeniach mobilnych. Takie są znamiona naszych czasów. Warto również o tym pamiętać, że w dniu dzisiejszym bez mała każdy, najzwyczajniejszy użytkownik w życiu codziennym nie może obyć się bez smartfona. To oni właśnie – (nieznani nam, nowi, potencjalni klienci posiadający nowoczesne urządzenia mobilne) muszą mieć możliwość zapoznania się z naszą ofertą czy naszą działalnością w każdym dogodnym dla nich momencie. Należy im to ułatwić. Należy im również umożliwić natychmiastowy, bezpośredni kontakt z nami zanim zapomną że przed chwilą oglądali naszą stronę internetową.

Dzisiejszy rynek usług mobilnych

Rynek usług mobilnych wciąż się rozwija w tempie niesamowitym. Wciąż pojawiają się nowe generacje smartfonów, a wraz z nimi nowe technologie. Ekrany stają się coraz większe, rozdzielczość coraz lepsza. Z kilku konkurencyjnych systemów operacyjnych na smartfona praktycznie liczą się tylko dwa. Reklamodawcy doprowadzili do tego, by wszystkie urządzenia mobilne były zdolne pobierać dane z jednej beczki i wyświetlać je w unormowany sposób.

Popatrzcie jak spojrzenie na technologiczne rozwiązania zmieniło się w przeciągu ostatnich trzech lat. Poniższy tekst był pisany w roku 2015.

Jak na razie różnice między oprogramowaniem poszczególnych telefonów i komputerów stacjonarnych są dość znaczące. Oznacza to, że nasza normalna (duża, czyli przeznaczona na domowy komputer) strona internetowa może być bardzo nieciekawie wyświetlana na ekranie smartfona lub być czasami niedostępna. Powoduje to, że niektóre wspaniałe elementy wizualne, którymi chwalimy się na ekranie komputera mogą się wcale nie wyświetlać na ekranie zminiaturyzowanym. (Szczególnie upośledzone tu są strony oparte na technologii Flash).

Najistotniejszą różnicą (konieczną do uwzględnienia przy projektowaniu strony mobilnej) jest zdecydowanie inny format i rozdzielczość ekranu. Monitor domowego czy biurowego komputera jest ustawiany raczej poziomo niż pionowo. Ekran smartfonu  przeważnie się czyta w pozycji pionowej z tym ze zmiana położenia ekranu na poziomą w każdej chwili  jest możliwa i nie sprawia użytkownikowi żadnego kłopotu. Wielkość ekranu oraz brak kursora i operowanie poprzez dotyk powoduje, że strony mobilne muszą być wykonane inaczej niż strony przeznaczone dla zwykłych komputerów.

Czytaj o tym w artykule

To o czym piszemy zmusza świadomych biznesmenów do przyjęcia za fakt niezbity, że mobilna strona internetowa musi być zaprojektowana zupełnie inaczej niż strona przeznaczona do użytkowania na starych, dużych komputerach. Użytkownikowi mobilnemu należy się całkowity komfort w dotarciu do informacji i trzeba mu to dostarczyć.  Zakładając że, jeszcze przez jakiś czas, nasza mobilna strona internetowa będzie posiadała naturalne ograniczenia wizualne z korzyścią na użyteczność nawigacji – należy pamiętać o funkcji przełączenia na pełną wersję pełną (o ile takowa istnieje) w każdym momencie.

System oferowany przez Projekt IQ-arius pozwala swoim klientom promować ich działalność w sposób maksymalnie efektywny. Jest to konglomerat technik pozwalających wyświetlać te samą stronę internetową prawidłowo na dużych komputerach jak i na urządzeniach mobilnych, Dla uproszczenia stronę taką nazywamy Dedykowana strona mobilna.

Najlepsze przykłady zastosowań stron mobilnych:

Jednym z polecanych przez nas przykładów stron funkcjonujących na internecie zarówno w wersji desktopowej jak i wersji mobilnej jest strona internetowa pewnej firmy budowlanej którą przedstawiamy  w naszych materiałach uzupełniających poniżej.
Strona ta w wersji mobilnej wyświetla się troszeczkę inaczej ale przekazuje wszelkie treści dostępne na dużej stronie internetowej za pomocą nowoczesnej nawigacji uwzględniającej powierzchnię dotykową naszych palców. Prosimy o wypróbowanie funkcjonalności strony w obu wersjach. Najciekawsze jest to, że strona ta powstała na bazie WordPress’a a więc może być wykonana całkiem tanio.

Bądź dostępny, bądź mobilny!

Nie opłaca się pozostawać w tyle za rynkowymi trendami. Wygoda w posługiwaniu się technologiami mobilnymi uczyni twoją firmę nowoczesną i innowacyjną.

Podkreślamy, że w większości przypadków nie ma potrzeby przenoszenia całej zawartości strony internetowej do wersji mobilnej. Tego się po prostu nie da. Dla Klienta najważniejsze jest by bez większego wysiłku odnalazł najbardziej esencjonalne informacje na ekranie swojego smartfona. Opis firmy, dane kontaktowe, mapka dojazdowa a przede wszystkim dobre fotografie pokazujące to czego nie można się doczytać w drobnym tekście.
Dedykowana strona mobilna to specjalnie zaprojektowana wizytówka firmy zrobiona przez naszych fachowców.

Jesteś zainteresowany?

Chcesz zobaczyć dobre przykłady. Skontaktuj się z nami. Zarekomendujemy Cię do naszych profesjonalnych podwykonawców.

W przyszłości będziemy się starali na tej stronie pokazać więcej przykładów dobrze wykonanych stron mobilnych. Od razu wyjaśniamy że strony takie mogą się różnie wyświetlać na różnych ekranach ale w tym produkcie wrażenia artystyczne muszą ustąpić na rzecz użyteczności. Czekamy na komentarze i uwagi od właścicieli stron mobilnych.
apla

Materiały uzupełniające w tematyce Dobre mobilne strony dedykowane

  • Brixx – dobrze zaprojektowana strona małej firmy budowlanej   (iq.link zaktualizowany 2014-08-30)

Dodaj komentarz