Jak bezpiecznie zlecić wykonanie serwisu internetowego (portalu tematycznego)?

8-O Jak bezpiecznie zlecić wykonanie serwisu internetowego? 8-O

Porady praktyczne dla tych co pomysł mają i szukają wykonawcy.

projekt iqarius - strona ekspercka8-O W pytaniu tym zawiera się bardzo poważny problem. Jak bezpiecznie zlecić wykonanie serwisu internetowego? Jeżeli nie znamy właściciela firmy z którą zamierzamy współpracować… Jeżeli nie znamy się na programowaniu… Jeżeli nie byliśmy zarekomendowani… itd. Jak zbudować wzajemne zaufanie? Jak doprowadzić do realizacji projektu bez narażania się na możliwość kradzieży naszego pomysłu przez nieuczciwego wykonawcę?


Jak się zabezpieczyć?

Serwis internetowy jaki pragniemy stworzyć by zrealizować nasze marzenia jest subtelną mieszanką talentów artystycznych i programistycznych. Wymaga znajomości wiedzy z wielu dziedzin. Zlecenie wykonania projektu firmie, która potrafi tworzyć profesjonalne, sprawnie działające i estetyczne strony to najlepsze rozwiązanie. Należy wystrzegać się grafików o nikłym pojęciu na temat budowy stron internetowych oraz „speców komputerowych” od wszystkiego.

Zaufanie to rzecz bardzo delikatna. Dlatego starajmy się zapewnić sobie jak najlepsze zabezpieczenie przed utratą funduszy zainwestowanych w realizację. W serii naszych artykułów będziemy starali się pokazać przykłady dobrych relacji pomiędzy klientem a wykonawcą strony internetowej, jak również przykłady negatywne a wręcz odstraszające od współpracy. Warto zaufanie nasze podeprzeć słuchając porad prawnika.

Prawa majątkowe

Zlecenie wykonania strony internetowej i zapłacenie za tę usługę wcale nie oznacza otrzymania praw majątkowych.

Wykonanie strony internetowej to usługa. W usłudze tej mogą znaleźć się prawa majątkowe i prawa autorskie. Powstają one zawsze na rzecz autora. Z jednej strony za autora uważa się klient który stronę wymyślił i finansuje, z drugiej strony autorem jest wykonawca bo stworzył nową wartość. Żeby nie było niejasności w umowie powinien się znaleźć zapis o przeniesieniu praw majątkowych szczególnych lub ogólnych. Może to być też zapis licencyjny określający formy korzystania z serwisu internetowego przez zleceniodawcę. Kliencie pamiętaj o takim zapisie.

Dobrze jest również zamieścić w umowie jasno sprecyzowany zapis czy klient po otrzymaniu gotowego serwisu internetowego będzie mógł przekazać prace modyfikacyjne do innego usługodawcy, wykorzystywać elementy graficzne w innych materiałach marketingowych lub produkować duplikaty na potrzeby rozwojowe swojej firmy. Kliencie pamiętaj o takim zapisie.

Kolejna ważna kwestia to art. 43. ust. 1. prawa autorskiego, mówiący o tym, że za przeniesienie praw autorskich czy też za udzielenie licencji twórcy przysługuje wynagrodzenie.  Kliencie pamiętaj by w umowie był zapis, że wynagrodzenie to jest ujęte w cenie wykonania.

Gwarancja od wykonawcy na wykonanie utworu

Według przepisów Kodeksu Cywilnego (art. 577-582 oraz art. 637-638 kc). zasadą jest dostarczenie utworu w postaci strony internetowej bez wad. Idąc dalej zleceniodawcy, domyślnie przysługuje roczna gwarancja jakości na wykonaną stronę. Nawet jeśli w umowie na wykonanie serwisu internetowego nie ma słowa o gwarancji (gwarancji jakości), firmie zamawiającej stronę internetową przysługuje prawo do żądania naprawy ewentualnych usterek i wad w ciągu roku od nabycia utworu. Czas trwania gwarancji można określić dowolnie w zawieranej umowie.

Agencje wykonujące strony internetowe nie mają praw do odsprzedawania zdjęć w niej zamieszczonych.

Kliencie pamiętaj o zapisie, że zakupione zdjęcia zostały ujęte w cenie strony.

Okiełznąć diabła:

To o czym piszemy to nie są porady prawne. Pokazujemy tylko wierzchołek góry lodowej. Diabeł siedzi jak zwykle w szczegółach, więc zachęcamy naszych czytelników do skorzystania z usług Kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w prawie obowiązującym w Internecie.

apla

Materiały uzupełniające w tematyce zlecenia stron internetowych:

  • Małgorzata Bednarek – O czym warto wiedzieć zlecając wykonanie strony internetowej.  (iq.link zaktualizowany 2015-06-07)

Dodaj komentarz