Planowanie uruchomienia nowego portalu internetowego (3). Problemy prawne związane z jego założeniem i prowadzeniem.

8-O Problemy prawne związane z działalnością portalu internetowego  8-O

oparte na przykładach z życia wziętych

projekt iqarius - problemy prawne8-O Problemy prawne. Rozbudowany portal internetowy, nastawiony na przynoszenie dochodu w przyszłości, a szczególnie ten połączony ze sklepem internetowym to obiekt ustawiony w określonej rzeczywistości prawnej. Prawo to nie zawsze jest zrozumiałe, nie zawsze prawidłowo interpretowane i potrafi być źródłem konfliktów związanych z naruszeniem prawa. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego  sprawę przystępując do zakładania nowego serwisu internetowego.


Przykładowe, najczęstsze zapytania w temacie portal tematyczny jakie pojawiają się na forum prawnym. … (ostatni wpis odnotowaliśmy w styczniu 2013 r.)

 • Chciałbym założyć portal internetowy z informacjami regionalnymi (z miejsca w którym mieszkam). Wiele czytam, coś już mi świta ale diabeł tkwi w szczegółach, a problem dotyczy szerokiej znajomości prawa, bo i prawo prasowe i podatkowe i pewnie cywilne … mam już zarejestrowany tytuł prasowy w SO. Tworzę właśnie szablon strony www. Informacje, które będę publikował będę opracowywał samemu, jak również będę korzystał z gotowych informacji przesłanych np. przez szkoły. Mam również kilka osób chętnych w tym zakresie współpracować…
 • Portal internetowy a działalność gospodarcza – Witam Jak wygląda sprawa kiedy chcę prowadzić portal internetowy który będzie posiadał opcje płatne poprzez Dotpay i Sms-y. Jakie PKWiU muszę…
 • Czy muszę zakładać działalność gospodarczą? – Na początku chciałem przywitać się z wszystkimi użytkownikami ponieważ jestem tu nowy. Myślałem, że konto na forum prawnym nie będzie mi nigdy…
 • Witam! Chciałem zapytać: 1) Czy możliwym jest prowadzenie zarejestrowanego wydawnictwa (tytułu prasowego) bez posiadania własnej działalności…
 • Witam, Planuję stworzyć portal internetowy, w którym dałbym użytkownikom możliwość dodawania ogłoszeń o pracę (szukanie zleceniodawców,…
 • Mam zamiar zlecić firmie budowę serwisu internetowego opartego na oprogramowaniu tej firmy. Nie wszystko jednak co potrzebuję jest zawarte w tym oprogramowaniu. Chcę zastosować nowe rozwiązania, które sam wymyśliłem. (nowe rozwiązania poruszania się po stronie internetowej , nowe funkcjonalności itp) które firma musi dla mnie napisać.

Cała seria pytań zadana przez jednego użytkownika w tym samym temacie

 • Razem z przyjacielem planujemy założyć portal internetowy. Chcemy to zrobić porządnie, z poszanowaniem wszelkich praw, gdyż liczymy na sukces i nie chcemy mieć żadnych problemów w przyszłości. Jeżeli chodzi o znajomość prawa – strasznie ciężko nam samodzielnie dotrzeć do odpowiednich ustaw i dobrze je zinterpretować, dlatego zebraliśmy nasze pytania i liczymy na jakąś pomoc..
 • Nasz portal będzie o muzyce. Chcemy opisywać artystów, zespoły, płyty, koncerty, sprzęty i inne z nią związane. Stąd też kilka pytań odnośnie praw autorskich:
 • Czy aby artykuł wzbogacić zdjęciem (np. przedstawiającym dany zespół, model gitary, sceny z jakiegoś wydarzenia) potrzebujemy czyjejś zgody, czy możemy wykorzystać zdjęcia powszechnie dostępne w Internecie?
 • Czy umieszczanie w artykułach klipów pochodzących z YouTube lub innych podobnych serwisów przedstawiających np. teledysk, fragment występu „na żywo” jest legalne?
 • Czy cytowanie części, bądź całości tekstów utworów w artykułach mieści się w ramach „prawa cytatu”?
 • Czy nasze „newsy” możemy opierać na doniesieniach z innych stron? Jeśli tak, czy potrzebna jest na to jakaś zgoda, czy może wystarczy przypis? A może nie ma żadnych wymagań, bo to tylko opieranie się na pozyskanej wiedzy?
 • Czy przytaczanie części, lub całości wywiadów przeprowadzonych przez kogoś innego wymaga zgody autora, artysty, z którym wywiad został przeprowadzony, czy też obu stron? A może również mieści się to w ramach „prawa cytatu”?
 • Jeśli osobiście nagramy kawałek występu na żywo, zrobimy zdjęcie artyście, to czy nie naruszamy prawa muzyków do wizerunku publikując go w internecie?
 • W jakiej formie powinno być pozwolenie na wykorzystanie własności jakiegoś artysty?
 • Czy nieprzestrzeganie, naruszenia lub niedopatrzenia w przestrzeganiu praw własności prowadzą do konsekwencji, czy też wystarczy usunięcie kwestii spornej z serwisu?

Poza kwestiami dotyczącymi praw autorskich nurtują nas inne kwestie. Na stronie internetowej docelowo mają pojawić się reklamy:

 • Czy przychód z nich podlega jakimś rozliczeniom?
 • Czy konieczne jest zakładanie działalności gospodarczej, aby taką stronę prowadzić i zarabiać na reklamach?
 • Czy będzie to strona komercyjna, czy niekomercyjna (pytanie odnośnie licencji na wykorzystywanie zdjęć – czytaliśmy, że część zdjęć można darmowo wykorzystywać na stronach niekomercyjnych)?

No i teraz kilka pytań odnośnie praw autorskich, tym razem naszych:

 • Czy możemy zastrzec nazwę naszej strony, jeżeli jest ona powszechnie używanym słowem? Jeżeli nie, to czy istnieje jakaś inna forma zastrzeżenia nazwy, ewentualnie loga?
 • Czy artykuły, które będziemy tam zamieszczać podlegają ochronie i jak możemy bronić się przed nielegalnym wykorzystywaniem naszych treści?
 • Jako, że planujemy założyć również forum – czy zamieszczane tam posty podlegają ochronie praw własności, czy możemy z nich korzystać (jeżeli np. stworzony regulamin forum dawałby taką możliwość)?

Póki co, to tyle. Nie są to wszystkie problemy, które nas nurtują. Te są na tyle istotne, że nie pozwalają nam iść dalej. Jeżeli jest ktoś w stanie nam pomóc, będziemy bardzo wdzięczni!


Nawet pobieżne rozeznanie się w zakresie zagrożeń i obowiązków jakie wynikają z faktu prowadzenia działalności gospodarczej na Internecie pokazuje, iż chcąc działać zgodnie z prawem oraz przy maksymalnie wysokim zabezpieczeniu ryzyka prawnego nie jest łatwe. Dlatego pomoc prawnika związanego z portalem staje się niezbędna. Jest to szczególnie ważne w procesie starania się o dofinansowanie ze środków unijnych. Przy odpowiednio sformułowanej umowie, zaangażowany przez nas prawnik pomoże w tym procesie będąc zainteresowanym by jego wsparcie mogło być opłacane dzięki wykorzystaniu środków z dofinansowania.

Ostrzegamy, że korzystanie ze wzorców pobranych po prostu z Internetu (bez konsultacji prawnej) może prowadzić do przykrych niespodzianek.

apla

Materiały uzupełniające w tematyce problemów prawnych w działalności internetowej:

 • Szpor Grażyna, Wiewiórowski Wojciech R. – Zalecamy przeczytanie książki tych autorów, wydanej w 2012 r. pt. Internet. Prawno-informatyczne problemy sieci, portali i e-usług;   (iq.link zaktualizowany 2015-08-17)
 • Rościcki and… – Jako przykład kancelarii prawnej specjalizującej się w problematyce prawnej e-biznesu….   (iq.link zaktualizowany 2015-08-17)
 • Wortale prawne – Zalecamy przegląd zbioru wortali prawniczych do samodzielnego szukania odpowiedzi na nurtujące pytania.   (iq.link zaktualizowany 2015-08-17)
 • www.shout.pl – Nie zalecamy korzystania z usług domorosłych prawników tworzących strony internetowe bez wskazania osób zaangażowanych w udzielanie płatnych porad prawnych. Przeczytaj tej artykuł…..   (iq.link zaktualizowany 2015-08-17)

UWAGA!!!

Celem powyższego artykułu opracowanego przez zespół Projektu IQ-arius nie jest udzielanie jakichkolwiek porad prawnych. Jest to tylko forma zasygnalizowania realnych problemów z jakimi borykają się twórcy nowych portali tematycznych czy sklepów internetowych. Wszystkie nasze przykłady są z „życia wzięte” czyli z Internetu z podaniem źródła.

Porady prawne z zakresu Internetu.

Jeżeli potrzebujecie informacji do kogo się zwrócić o poradę prawną – skontaktujcie się z nami. Pomożemy wam znaleźć odpowiednich fachowców.

Jeżeli sami chcecie odnaleźć odpowiedni akt prawny, kliknijcie tutaj.

Dodaj komentarz