Działalność gospodarcza a kody NACE. Jak odnaleźć właściwe kody PKD?

8-O Jak odnaleźć kody NACE 8-O

Poradnik praktyczny.

kody NACE8-O NACE  to Europejska klasyfikacja działalności gospodarczej. Jej polskim odpowiednikiem jest Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD). Jeżeli chcemy prowadzić działalność gospodarczą w obrębie Unii Europejskiej to musimy nauczyć się posługiwać tą klasyfikacją. Jest to problem każdej początkującej firmy, ponieważ odpowiednie zaklasyfikowanie zakresu jej działalności w obrębie używanych kodów NACE odbywa się w języku angielskim. Zatem jeżeli nasza działalność dystrybucyjna związana jest z górnictwem, w odpowiednią wyszukiwarkę kodów należy zamiast górnictwo wpisać słowo mining.


Metodyka posługiwania się bazą danych Kodów NACE.

Najprostsze rozwiązanie problemów opisanych we wstępie można znaleźć na stronie internetowej   (Uwaga! wyświetla się tylko w wersji desktopowej) Poprzez zastosowanie podanej tam prostej metodyki uzyskamy wyniki szybko i bezboleśnie. Mechanizm wyszukujący umożliwia nam określenie odpowiedniego numeru NACE dla konkretnego typu działalności. I odwrotnie, – znając numer NACE – poznamy jaki dokładnie rodzaj działalności ukrywa się pod tą symboliką.


Jeżeli naszą działalnością gospodarczą jest (jak podaliśmy powyżej), dostarczanie narzędzi dla przemysłu górniczego i zamierzamy przedstawić naszą ofertę potencjalnym klientom – podmiotom – z zagranicy musimy posługiwać się kodami NACE. Podana baza danych umożliwia odnalezienie potencjalnych klientów zagranicznych nawet jeżeli nie znamy systematyki kodów.

W pole opisu wprowadzamy więc następujące parametry wyszukiwania: Zaczynamy od wyrażeń ogólnych. W pole opisu – wpisujemy: mining.
Dalej należy potrenować swoją znajomość angielskiego, ale gdy już się nauczymy – wszystko okaże się proste.


Co to jest opis PKD?

PKD – Polski system klasyfikacji działalności zgodny z systemem europejskim (EKD)

Dla Polaków w języku polskim najbardziej przyjazną w tym temacie jest strona GUS-u:

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007)

gus pkd nace Prosimy kliknąć na baner.

Dla osób bardziej zaawansowanych GUS przygotował trzy warianty dostępu do klasyfikacji PKD 2007:

  1. Wyszukiwanie kodów bezpośrednio na stronie internetowej http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje/, lub z pierwszej strony portalu GUS – prawe boczne menu – > klasyfikacje – > PKD 2007
  2. Plik do pobrania PKD_2007.zip (1,2 MB), zawierający klasyfikacje, klucze przejścia i wyjaśnienia w formacie MS WORD
  3. Program do pobrania na komputer umożliwiający wyszukiwanie kodów PKD szukaczpkd.zip (3,79 MB). Uwaga: Do prawidłowego działania tego programu niezbędny jest MS Access 2002 lub wyżej.

NACE wersja 2 – Klasyfikacja działalności gospodarczej w UE


UWAGA!!!

Znajdujesz się na specjalnie wypozycjonowanej stronie internetowej z użyciem antyindeksacji relatywnej. Jest to najbardziej czytliwa strona na naszym serwisie. W fazie konstruowania niniejszego artykułu nie planowaliśmy uderzenia w specjalnie wyselekcjonowane słowa. Niemniej wielomiesięczna praktyka wykazuje, że najbardziej popularna Fraza, która w większości przypadków przyprowadza tu internautów to:

Kody NACE

Zastanów się. Jeżeli jesteś specjalistą w dziedzinie kodów NACE – to może to być twoja strona sponsorowana. Skontaktuj się z nami. Projekt IQ-arius!

apla

Materiały uzupełniające w tematyce kody NACE, kody PKD:

  • Wikipedia – polski opis kodów NACE   (iq.link zaktualizowany 2014-04-14)
  • Dwadzieścia najczęściej wybieranych kodów PKD (NACE) w roku 2012 – Nasz link do ciekawego artykułu napisanego w sekcji blogowej poradnika przedsiębiorcy przez autora nieznanego.     (iq.link zaktualizowany 2014-04-14)
  • Crefo.pl – Tu można odnaleźć firmy zarejestrowane w Polsce według rodzajów działalności określonych w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z 2007 roku.  (iq.link zaktualizowany 2018-04-14)

Dodaj komentarz

Iqarius Creation Group
Wrzesień 2018

Dążąc do określonego celu, Internet w pigułce , ,
Copyright 2009 - 2020 © ICG. Projekt IQ-arius. Portale dla każdego.
Linki, które pokazujemy na tej stronie służą do ilustracji przykładów podanych w danym artykule. Ich aktualność była sprawdzona przez edytora.