Do czego służy kod QR? Nowa – stara, użyteczna lub zbyteczna – technologia internetowa na smartfony.

8-O Kod QR – Fotokod kontrowersyjny 8-O

Co zrobić, żeby jego zastosowanie praktyczne było akceptowane w Polsce?

kod QR8-O Jednym z bardzo tanich a jednocześnie bardzo kontrowersyjnych elementów promocyjnych możliwych do zastosowania na stronie internetowej jest kod QR nazywany rownież fotokodem.
Wprowadzenie do tematu rozpoczynamy od negatywnie ustawionego artykułu na Antyweb.pl .. Kod QR? Na pewno widzieliście go nie raz i w różnych sytuacjach. Każdy telefon komórkowy, z zainstalowaną darmową aplikacją, jest w stanie, w jednym momencie, przenieść nas na stronę internetową promowaną kodem QR.


Kod QR – trochę historii.

Kod QR  to jeden z najciekawszych „wynalazków” w dziedzinie promocji wykorzystujący praktyczne zastosowanie internetu i prostej technologii wykorzystywanej przez smartfony. Jest to prosty dwuwymiarowy kod kreskowy, który w obrębie kwadratu za pomocą białych i czarnych punktów przekazuje dowolną informację. Pozwala na kodowanie liczb i liter w ilości dochodzącej do 4200 znaków unicode. To mnie więcej połowa zapisanej karki papieru. Kod QR powstał w Japonii, w roku 1990 roku, jako pomysł ewidencyjny w przemyśle motoryzacyjnym. Dziś dzięki prostocie zakodowywania i odkodowywania może mieć zastosowanie w  jak najszerszej promocji internetowej.
Poniżej typowe przykłady zastosowań:

Kod QR może być użyty praktycznie do wszystkiego.

projekt iqariusPrzykładowo w branży nieruchomości kod QR umieszczony w odpowiednim miejscu może pokazać potencjalnemu klientowi dokładny opis danej nieruchomości, zdjęcia danej nieruchomości a nawet nagranie video. Wszystko zależy od tego co właściciel informacji potrafi zapisać w kodzie.

Niedawno na nowy pomysł zastosowania kodów QR wpadła firma Mercedes-Benz. Idea polega na tym aby umieścić w samochodzie kod QR odnoszący się do schematu technicznego danego auta. W ten sposób ratownicy zamiast przeszukiwać karty ratunkowe, po zeskanowaniu kodu QR otrzymają dokładne instrukcje jak pomóc uwięzionym wewnątrz ludziom.

Zapisywanie jest bardzo proste. Istnieją dziesiątki darmowych aplikacji pozwalających na utworzenie kodu QR przeznaczonego do rozpowszechnienia w materiałach reklamowych.

Odczytywanie kodu jest jeszcze prostsze. Wystarczy posiadać dowolny smartfon typu iPhone, Android, Windows 8 czy inny. Po zeskanowaniu kodu za pomocą telefonu komórkowego w błyskawicznym tempie zostanie wyświetlona jego zawartość.  Jeżeli masz pod ręką smartfona – włącz swoją aplikację i sprawdź co zostało zapisane w QR kodzie (który widzisz powyżej)? Jeżeli nie masz – podpowiadamy: Ten kod kieruje Cię na stronę internetową http://projekt.iqarius.pl

Jak to zostało zrobione. Bardzo prosto. Preferowana przez nas strona internetowa  , pozwoli Ci w ułamku sekundy, za darmo wygenerować dowolny fotokod – własnej strony internetowej lub własnego filmiku na Youtube. Przy głębszym zastanowieniu, przekonasz się, że to prosta i tania droga do promocji internetowej dowolnego towaru, a nie tylko ciekawostka do zabawy dla nastolatków.

Żeby nie zanudzać, jeżeli kogoś to bardziej interesuje, pokazujemy jedno z praktycznych rozwiązań w zastosowaniu fotokodów – promocja w turystyce. ..

 

 

Bank Zachodni WBK (obecnie Santander) kilka lat temu udostępnił swoim klientom nowe funkcjonalności w bankowości mobilnej. W ich aplikacji ..  można wypłacić gotówkę z bankomatu bez karty, przelać pieniądze na numer telefonu, zapłacić rachunki skanując kod QR oraz wykonać przelew natychmiastowy – Express Elixir.

Źródło: BZ WBK

apla

Materiały uzupełniające w tematyce Kod QR:

  • Encyklopedia Zarządzania – Encyklopedyczne dane na temat kodu QR.
    (iq.link zaktualizowany 2018-12-21)

 

Jedna odpowiedź na „“Do czego służy kod QR? Nowa – stara, użyteczna lub zbyteczna – technologia internetowa na smartfony.””

  1. karolina pisze:

    Mielismy kod QR który odnosił się do anszej strony facebooka. Została zmieniona nazwa użytkownika i hasło do facebooka. Czy możliwe aby kod QR nie działał już?

Dodaj komentarz